grub abdal ahmet aslan ayvalik konser

Ahmet Aslan – Grup Abdal

Türk Halk müziğinin sevilen gruplarından Grup Abdal farklı tarzı, yorumuyla sevilen sanatçı Ahmet Aslan ile muhteşem bir konsere hazırlanıyor.

Ayvalık Amfitiyatro’da gerçekleşecek olan konserde Anadolu’nun her bölgesinden, en güzel türküler seslendirilecek. Türkçe, Zazaca, Kürtçe şarkılarla dikkat çeken ve kısa sürede büyük bir hayran kitlesine sahip olan Ahmet Aslan’ın gitar performansının yanı sıra Grup Abdal’lın seslendireceği türkülerin yer aldığı konseri kaçırmayın.

Bilet için: Biletix

Ahmet Aslan Biyografi

Müzisyen, şarkıcı. 1968 yılında Dersim-Hozat’a bağlı Taux-Kardelen köyünde doğmuştur. İlkokulu köyde, ortaokul ve liseyi Hozat’ta okumuştur. En az müzik kadar resim yeteneği de olan Aslan, liseden mezun olduktan sonra Dicle Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi Resim Bölümünü kazanarak Diyarbakır’a gitmiştir. Müziğe, lise yıllarında Tambur çalarak başlayan sanatçı, Diyarbakır’da 6 ay resim öğretmenliği yaptıktan sonra 1993 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Müzik Bölümünde öğrenimine devam etmiştir. Konservatuvarda 3 yıl eğitim gördükten sonra okulu bırakmıştır.

1996 yılında, henüz 24 yaşındayken beyin göçü yaşayarak Almanya’ya yerleşen başarılı sanatçı, çeşitli müzik okullarında gitar eğitimi almıştır. Almanya’da Duesseldorf Konservatuarında Gitar Bölümüne bir süre devam etmiş ve eğitimini tekrar yarıda bırakmıştır. 2008-2009 yıllarında Hollanda-Rotterdam Dünya Müziği Akademisinde Dünya Müzikleri dalında eğitimini tamamlayarak 2013’te mezun olmuştur.

Ahmet Aslan; sanatçı yönüyle, Avrupa’da birçok başarıya imza atmıştır. 250 bin kişinin katıldığı Rudolfstad Müzik Festivalinde ve Berlin Flarmoni Orkestrasıyla birlikte konserler vermiştir. Ülkemizde ise son yıllarda daha geniş kitlelere sesini duyurmaya başlamıştır.

Tambur, gitar, bağlama ve ud çalan usta sanatçı Aslan, müzik icralarında; Çağdaş Batı Müziği ile Mezopotamya’ya ait enstrüman tınılarını sentezliyor. Gerek geleneksel türküler ve bilinmiş parçalarda gerekse yeni şarkılarında, tamamen kendine özgü bir tarz, sıra dışı ve ezber bozan yorumuyla hayranlık uyandırıyor. Mistik ve etnik müziği; kimi zaman kendini arayan, belki sevgiliyi belki sonsuzluğu özleyen, biraz bilge, biraz sezgisel ve derin temalarla bütünleştiriyor. Dinleyiciyi; eserlerinde, belki de kendisinden kendisine keşfe çıkarıyor. Kimine göre ozan, kimine göre derviş, kimine göre deli… Ama şahsına münhasır bir müzisyen… Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde söylediği Minnet Eylemem şarkısının kullanılmasının ardından popülerleşen bir isim oldu.

Kaynak: https://www.biyografya.com

 

Grup Abdal Biyografi

Grup Abdal, Halk müziğini kendi tarzıyla yorumlayan grup. 2011 yılında Ali Ekber Kayış ile Haluk Tolga İlhan grubu kurmuşlardır. Grubun mottosu “yeni bir müzikal varoluş çabası ve arayışıdır” şeklindedir. Kalan Müzik plak şirketinden iki albüm çıkarmışlardır.

İlk albümün yayınlanmasının ardından iki kurucu arasında anlaşmazlık çıkması üzerine Haluk Tolga İlhan gruptan ayrılmıştır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org

Tarih

Ağu 22 2019
Expired!

Zaman

21:00 - 23:30
Kategori