AYVALIK​
AYTUGEB

HAKKINDA

Aytugeb; 5355 sayılı Mahalli İdareler Birliği Yasası çerçevesinde kurulan bir Turizm Birliği’dir. 

Aytugeb Açılımı; Ayvalık Turizm Geliştirme ve Alt Yapı Hizmet Birliği’dir ve merkezi Ayvalık ilçesidir. 

Birliğin kuruluşu ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı; 31.10.2009 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmış ve birlik aktif olarak yörede faaliyetine başlamıştır. Birlik Meclisi; 18, Birlik Encümeni ise; 7 kişiden oluşmaktadır. 

Aytugeb’in yasa gereği kurucu kurumları; İl Özel İdaresi, Ayvalık, Küçükköy ve Altınova Belediye Başkanlıkları ve Turizm İşletme Belgeli Oteller’dir. 6360 Sayılı Bütünşehir yasası gereği Küçükköy ve Altınova belediyeleri kapanmış, İl Özel İdaresi de Balıkesir Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir. 

Aytugeb 06.06.2014 Tarihinde yaptığı ilk Birlik Meclis Toplantısı’nda Edremit Belediyesi ile birleşme kararı almıştır. Bununla ilgili Tüzükte ilgili maddeler değiştirilmiş ve Balıkesir Valiliğinin 16.06.2014 tarihli onayı ile birleşme gerçekleştirilmiştir. Birlik başkanı aynı zamanda Ayvalık Belediye Başkanı olan Mesut ERGİN’dir.

Kaynak: http://aytugeb.gov.tr/

YÜRÜTÜLEN PROJELER

RENTHOUSE AYVALIK PROJESİ

AYTUGEB, “2013 yılı Mali Destek Programları”, ”Turizmde Rekabetçiliğin Arttırılması Hibe Programı” çerçevesinde Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Y.Doç.Dr.Ayhan Gökdeniz tarafından hazırlanan “Tıkla Ev Kirala, Tıkla Evini Kirala” isimli GMKA’nın desteklediği proje ile Travel Turkey İzmir’deydi.

Kuzey Ege’de 127 bin civarında olan 2. konutları turizme açmak için başlatılan çalışmaların ilk ayağı Ayvalık’ta başladı. İlçedeki 28 bin yazlığı turizme kazandırmak için hazırlanan proje Travel Turkey İzmir 2013’de yazılı ve görsel birçok materyal ile tanıtıldı. Ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken projenin Ayvalık’ta sınırlı kalmaması ortak fikir olarak belirtildi. Alman, Fransız ve Yunanlı tur şirketlerinin yetkilileriyle görüşmeler yapılarak, ortak geliştirme planları yapıldı. Özellikle Yunan adalarından fuara katılan tur şirketi temsilcileri projeyi çok beğendiklerini ve benzer projelerin Yunanistan’da da yapılması gerektiğini, bu açıdan Rent House Ayvalık projesinin kendileri için örnek teşkil ettiğini dile getirdiler.

Kaynak: http://www.aytugeb.gov.tr/

AYVALIK TURİZM KÜMELENMESİ

Projeyi, Doç.Dr.Ayhan GÖKDENİZ yürütüyor. İlerleyen haftalarda proje ile ilgili ayrıntılı açıklamalar ve toplantılar yapılacaktır.

Kaynak: http://www.aytugeb.gov.tr/

 

YAŞAYAN MUTFAK AYVALIK

Ayvalık ekonomik, politik, kültürel faaliyetler açısından geçmişten günümüze kadar bir değişim süreci geçirmiş, bu durum kültürel faaliyet olarak değerlendirilen “mutfak kültürünü” de etkilemiştir. Rum halkının yanı sıra Balkanlardan göç eden Türklerin kültürleri yemek kültürüne de yansımıştır. Bulgar, Selanik, Boşnak, Girit ve Midilli kültürlerinden etkilenen Ayvalık mutfağının yemek çeşitliliği, tat ve lezzet zenginliği, otantik ve yenilikçi damak zevklerini ortaya koymaktadır. Ali Bey (Cunda) Adası 1924 Girit’ten göç eden mübadillerin ağırlıklı olarak yaşadığı bir beldedir. Burada ikamet eden mübadiller kültürlerini aradan 90 yıl geçmesine rağmen unutmamışlar ve yaşatmak için de yoğun çaba sarf etmektedirler. Unutmadıkları bir diğer kültürel değer de mutfakları ve yemekleridir. Ayvalık mutfağı; gastronomi turizmi açısından ön plana çıkmaktadır. Genel olarak ele alındığında gastronomi turizmi, turistler tarafından tüketilen yerel kültürün bir parçası, bölgesel turizmin gelişmesinde önemli bir unsur, yerel tarım ve ekonomik gelişimin bir parçası, rekabetçi bölgelerin pazarlanmasında önemli bir unsur ve turistler tarafından tüketilen mal ve hizmetlerdir. AYTUGEB; Ayvalık’ta 2009’da kurulan bir Turizm Birliği’dir. Bu yıl asırlık bir mutfak olan Ayvalık mutfağıyla ilgili bir proje hazırladık ve ismini “Yaşayan Mutfak Ayvalık” koyduk ve GMKA’ya sunduk. Proje kabul edilerek, finansal destek aldık. Bu proje ile ilgili de detaylı bilgileri www.ayvalıkyaşayanmutfak.com sayfasında bulabilirsiniz.

Kaynak: https://www.researchgate.net/