AYVALIK​
BOTANİK

ayvalik seytan sofrasi

ŞEYTAN SOFRASI

Çamlık bölgesinde Orman Kampı’nın yukarısındadır. Eski bir lav birikintisi olan Şeytan Sofrası Tepesi yuvarlak bir
sofraya benzemektedir.Demir kafes içinde şeytana ait olduğu söylenen kocaman bir ayak izi bulunmaktadır. Çam ormanlarıyla kaplı Ayvalık adalarına hakim yüksek bir tepe olan Şeytan Sofrası’ndan özellikle güneşin batışı izlenmeye değerdir.

ayvalik tuzlasi

AYVALIK TUZLASI

Ayvalık’a Izmir tarafindan gelirken, birbirine bitisik, genel olarak kare seklinde bolunmus tuzla havuzlari, Altınova’yı gectikten sonra sag taraftadır.Havuzlar arasinda insan yapimi patika yollar, sularin gecislerini saglayan kapaklar,havuzlara su getiren ya da bosaltan kanallar ile denizle irtibatını saglayan ana yolun altindan da gecen bir kanal vardır.Göl üzerindeki flamingoların fotoğraflarını çekmeniz önerilir.Tuzlaya disaridan girilmesi yasaktır.Golun etrafi tamamen bataklıktır.

cennet tepesi ayvalik

CENNET TEPESİ

Şeytan Sofrasından sonra körfezin tadını çıkarabileceğiz en güzel noktalardan birisi de Cennet Tepesidir. Ayvalık’ın Armutçuk bölgesinde bulunan, çok fazla yüksekte olmayan Cennet Tepesi gerek ulaşım kolaylığı gerekse sizlere sunduğu muhteşem manzarası ile birçok kişinin gece ve gündüz uğrak noktası haline gelmiştir. Tepenin aşağısına doğru kurulmuş yerleşke “Armutçuk” bölgesi olarak anılır.Yamaç’ın arkası ise organize sanayi bölgesidir.