Praksis Ayvalık Konseri

Ayvalık’ta Praksis Konseri

Praksis, üçüncü albümünün ardından ‘Güzel Günlere Turne’ye çıkıyor…

Turnenin ilk bölümünde Salihli, Dikili, Ayvalık, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Eskişehir, Ankara, Zonguldak, Sinop, Samsun, Merzifon, Hatay, Adana, Mersin, Tarsus, Muğla, İzmir ‘de konserler olacak.

Praksis grubu kimdir, müzik dışında ne iş yapar,okullu mudur alaylı mı?

Praksis; içinde alaylıların da, okulluların da olduğu bir müzik kolektifidir. Okullu veya alaylı olmanın da bir önemi yoktur bizim için. Mesele müzik yapanın, müzik ve toplumsal mücadele arasında kurduğu bağdır esasen. Çünkü Soma’ da ölen madenciler için müzik yaparken göz altına alınmanın bilgisini mevcut müzik okulları veremez bunu biliyoruz. Aynı zamanda var olan bir müzikal tarihi, teoriyi, icrayı anlamanın, okumanın gerekliliğini de yadsımaz Praksis. Çocuklarla ilgili çalışmalar da yapar (çocuk şarkıları albümü, konser, yoksul mahallerde çocuk koroları v.b); bütün toplumsal mücadelelere, ekoloji mücadelelerine  en iyi bildiği şeyle ,yani müzikle omuz da atar.” Dünyayı anlamak değil değiştirmektir”  der asıl mesele. Değiştirmenin yollarını müzikte arar.

Praksis isminden gelen anlamıyla düşünürsek neye ulaşmayı, nasıl bir sonuca varmayı amaçlıyor?

Turgut Uyar’ ın dizelerindeki gibi aslında mesele. “Açlık Çoğunluktadır “ der ya üstad. Hem de dünyanın her yerinde. O halde biz bu kurulu düzeni yıkmalıyız. Ee yıkmalıyız da bunu böyle yıllardır yaptığımız gibi “rakı masası” tartışmalarıyla yapamayacağımız da aşikar. Kavgayı hayatın bütün alanlarına yaymanın kendi pratiklerimiz ölçüsünde yollarını aramalıyız. Bunun için de herkes en iyi bildiği işi, en iyi kullandığı silahlarla yapmalı diye düşünüyoruz. Özetle; ulaşmak istediğimiz şey savaşın, sömürünün, sınırın, sınıfın, kadın cinayetlerinin, doğa talanının v.s. olmadığı bir dünya. Ulaşmak istediğimiz yer için verilen mücadelenin kendisidir bizim için ulaşmak istediğimiz yer bugün için aslında.

Marx ‘Filozoflar dünyayı yalnızca çeşitli biçimlerde yorumlamışlardır; oysa sorun onu değiştirmektir’ der. Siz bunu müziğinizle yapmaya çalışıyorsunuzdur zaten de başka neler yapmalı?

Son zamanlarda kendi aramızda tartıştığımız bir durum bu  aslında. Bir süredir “ barış için imza atar mısınız, doğa için imzacı olur musunuz” gibi şeylerle karşılaşıyoruz. Bu durum gerçekten anlaşılmaz bizim için. İşçiler grev yapar imza atmaz ya hani daha iyi çalışma koşullarına ulaşmak için  ya da öğrenciler parasız eğitim olanaklarını kendi öz mücadeleleriyle örgütlemeye çalışırlar imza yerine, Havva ana dozerlerin önüne geçer imza atmak yerine yaylasını korumak için, ya da faşizmden bir imzayla kurtulmanız mümkün değildir. Kavganın öznesi olmak esastır bizim için.

Kaynak: https://www.edebiyatyuvasi.com

Tarih

Eyl 29 2019
Expired!

Zaman

19:00 - 21:00
Kategori