caz dinletisi

Caz Dinletisi

Caz Dinletisi

17 Temmuz Çarşamba günü saat 21:30’da
no: 90 da İlkin Deniz ile “Cazın Öyküsü”nü dinlemeye hazır mısınız?


Dixiland’dan Bebop’a, Swing’den Modal Caz’a, oradan Fusion ve Jazz-Rock olarak günümüze kadar gelen Caz müziğinin örneklerle sunumu ve “Bass Alone” projesi kapsamında, favori caz şarkıları ve bestelerden oluşan müzikli anlatım.

*Proje geliri; kırsalda yaşayıp imkanı olmayan, özellikle orta-okul lise çağlarındaki kız çocuklarımıza entrüman(gitar) desteği olarak değerlendirilmektedir…

Adres: No:90 Ayvalık

İlkin Deniz Kimdir?

Ayvalık kayıklarından ilham alarak yaptığı resimleri satın alanlar arasında Donald Trump ve Clint Eastwood ‘un da bulunduğu müzisyen, ressam ve karikatürist… İlkin Deniz bu kez Ayvalık’a cazın hikayesini anlatmak ve gelirinden ülkenin kırsalında yaşayan müziğe ilgi duyan kız çocuklarına gitar ulaştırmak için başlattığı “Bass Alone” projesi ile geliyor…

İlkin Deniz’i, Erkan Oğur ve Turgut Alp Bekoğlu ile kurdukları “Telvin” isimli caz ve blues toplululuğundan çok iyi tanıyoruz.

Ayrıca Oğuz Aral’ın öğrencilerinden olan, yıllarca Gırgır başta olmak üzere pek çok mizah dergisinde karikatürleri yer almış İlkin Deniz, Gezi sürecine ses getiren karikatürleri ile destek vermişti.

Özellikle İstanbul’u anlatan en çok bilinen karikatürlerden biri de İlkin Deniz’in çizimidir.

Cazın Kökeni

Cazın kökeni Eski Afrika – ruhani törenler, blues ve ragtime – ve batı dünyası geleneklerinden – Avrupa ordu bandoları- gelir. 19. yüzyıl’ın başında oluşmasından sonra caz stilleri yayılmaya, müzik akımlarını etkilemeye başlamıştır. Caz kelimesinin kökeninin o dönemin argosundan geldiği düşünülmektedir. Önerilen anlamlar enerjik, ruhani ve titreşimlidir.

İlk yıllarında en çok beslendiği akım blues’dur. Blues, Amerika’ya gelen köle Afrikalıların halk müziğidir. Caz da Afrika’daki geleneksel müzikten kaynaklanmıştır. Bu nedenle bu müzik türü, pek çok müzisyen için Güney Afrikalıların icat ettiği bir müziktir.

Caz müziği 1880′lerde New Orleans’ta gelişmeye başladı ve 1920′lerin başında New York, Los Angles ve Chicago’da yapılan kayıtlarla son şeklini aldı.

Ordu bandolarının müzik aletleri caz müziğinin en önemli enstrumanları olmaya başlamıştır: nefesliler, üflemeliler ve vurmalı gitarlar. Geneli alaylı olan zenci müzisyenler, kendi ufak gruplarını kurmaya başlamış, gezici olan ve cenazelerde çalan bu gruplar, müziğin kısa sürede çok sayıda kişiye ulaşmasını sağlamıştır.

Savaş sonrasında açılan siyahlara özel okullar ve sivil topluluklar daha fazla eğitimli müzisyen yetişmesine olanak sağlamıştır. Lorenzo Tio ve Scott Crabbe klasik Avrupa müzik eğitiminden geçen ilk caz müzisyenlerindendir. Eğitilmiş yetenekler, ürettiklerinin daha uzun ömürlü olmalarını sağlamış ve doğaçlama müziklerine katkıda bulunmuştur.

Kaynak:www.yenicikanlar.com.tr

Tarih

Tem 17 2019
Expired!

Zaman

21:30 - 12:00
Kategori