El Sanatları Sergisi - Ayvalık/Balıkesir

El Sanatları Sergisi

El Sanatları Sergisi

KASAİD
Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği
El Sanatları Sergisi
11-13 Haziran 2019
10.00-17.00
Orhan Peker Sanat Galerisi – Ayvalık

Kasaid Hakkında

KASAİD, Prof. Dr. Afet İnan ve Arkadaşları tarafından 1953 yılında kurulmuştur ve kurulduğu tarihten itibaren faaliyet gösteren bir dernektir. 1968 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile “Kamuya Yararlı Dernek” statüsüne erişmiştir. Derneğin Genel Merkezi Ankara’dadır.

Dernek kurulduğu günden bu yana, kadın haklarının korunması, geliştirilmesi ve eşitlik konularında gönüllü çalışmalar yürüten, kar amacı gütmeyen, kamu yararına çalışan bir dernektir.

KASAİD’in amacı; Kadınların sosyal ve kültürel alanda gelişmeleri, kadınların çağdaş ve toplumun eşit birer bireyi olmaları yönünde çalışmalar yapmaktır.

Ayrıca kadınların karar mekanizmalarında yer almalarını teşvik etmek ve geliştirmek üzerine de çalışmalar sürdürmektir.

Dernek stratejileri;

  • Konferanslar, Seminerler, Kurslar ve Yarışmalar düzenlemek,
  • Aynı amaca yönelmiş diğer kadın dernekleri ve kuruluşlar ile işbirliği yapmak,
  • Kadınların eşitliği, yasal hakları ve haklarının geliştirilmesi konularında kamuoyu oluşturmak ve bu amaçla projeler geliştirmektir.

İletişim:http://kasaid.org/

 

Afet İnan Kimdir?

Afet İnan, ilköğrenimini Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde, Ankara ve Biga’da tamamlamıştır. Daha sonra, Bursa Kız Öğretmen Okulu’nu 1925 senesinde bitirmiştir.

İlk vazifesine 17 yaşındayken İzmir’de Reddi İlhak İlkokulu’nda başlamıştır. Mustafa Kemal, Afet İnan’ın ailesinin Makedonya kolunu tanıdığından, kendisinin meslek ve durumu ile ilgilendi. Afet İnan’ın isteği, öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmekti. Bunun yerine getirilmesi için Mustafa Kemal, Afet İnan’ın babası ve annesi ile görüşerek, kendisini o sene İsviçre’nin Lozan şehrine Fransızca öğrenmeye gönderdi. (1925 – 1927)

Daha sonra, İstanbul’da Fransız Kız Lisesi (Notre Dame de Sion)nde bu eğitimini sürdürdü (1928-1929). Ortaöğrenim tarih öğretmenliği sınavına girerek öğretmenlik belgesini aldı ve Ankara Musiki Öğretmen Okulu’na, Tarih ve Yurt Bilgisi öğretmeni olarak atandı (1929-1930). Türk Tarih Kurumu’nun kuruluş çalışmalarında yer almış ve orada uzun seneler Asbaşkanlık yapmıştır. Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nün de müdürlüğü yapmıştır. Akademik çalışmalarına devam eden İnan, 1938senesinde lisans, 1939 senesinde doktora çalışmalarını tamamlayarak 1942 senesinde doçent ve 1950 senesinde profesörlüğe yükseldi. Prof. Dr. Afet İnan’ın Mustafa Kemal ve Türk tarihi ile ilgili birçok yayını bulunmaktadır. İnan 8 Haziran 1985 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Kaynak:www.timeturk.com

 

Tarih

Haz 11 - 13 2019
Expired!

Zaman

10:00 - 17:00
Kategori