Erkan Oğur - İsmail Hakkı Demircioğlu - Erdal Erzincan - THM Konseri - Ayvalık

Erkan Oğur – İsmail Hakkı Demircioğlu – Erdal Erzincan – THM Konseri

Erkan Oğur – İsmail Hakkı Demircioğlu – Erdal Erzincan – THM Konseri

Türk halk müziğinin usta isimleri Erkan Oğur , İsmail Hakkı Demircioğlu ve Erdal Erzinzan 12 Temmuz’da Ayvalık Amfitiyatro’da aynı sahneyi paylaşacaklar.

Bilet için: www.biletix.com

Erkan Oğur Biyografi

1954 yılında Ankara’da doğan Erkan Oğur, ailesinin Elazığ’a taşınmasından liseye kadar olan süre boyunca bu şehirde kalmış ve 4 yaşında müzikle tanışmış. Müziğe başlamasından sonra keman, bağlama, flüt ve cümbüş çalmayı öğrenen Erkan Oğur için, daha sonra kendisine Erkan Oğur sorulduğunda ilkokul öğretmeni ‘’İlkokulu bitirdiğinde bizim yöreden çalamadığı saz kalmadı’ demiştir.

Her ne kadar müzikle iç içe olsa da babasının kendisi için planladığı –oğlum bilim adamı olmalı- fikrinden yola çıkarak Fizik-Kimya mühendisliğini kazanıp Almanya’ya giden Erkan Oğur içindeki aşkı terk etmeyerek 1973 yılında, burada gitarla tanışmış. Gitarla tanıştıktan sonra ‘kötü bir fizikçi olmaktansa orta bir müzisyen olayı tercih ederim’ demiş ve müziğe ağırlık vermiş. 1976 yılında elindeki gitardan istediği ve aradığı Türk Müziği seslerini bulamayan Erkan Oğur kendisini müzik literatürüne kazıyan Perdesiz Gitar’ı icat etmiştir. Bununla beraber Oğur Sazı adını verdiği, kopuzun biraz büyüğü ve 6 tellisi olan bir enstrüman da icat etmiştir.

Kaynak: http://kesfetmek.com

İsmail Hakkı Demircioğlu Biyografi

Türk Halk Müziği’nin usta ismi İsmail Hakkı Demircioğlu, 1957 yılında Rize / Pazar’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve liseyi Pazar’da okuyan Demircioğlu, 1980’de İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, Temel Bilimler Bölümü’ne girdi, 1984’te mezun oldu. 1984 – 1986 yılları arasında Ruhi Ayangil’in Türk Müziği Orkestra ve Korosu’nda bas olarak çalıştı. Sanatçı, 1987’de Ruhi Su Dostlar Korosu’nda, Timur Selçuk ve Sarper Özsan’ın çalıştırdığı dönemde, yine bas olarak çalışmalara katıldı.

Bu dönemde “Türkülerimiz” ve “Sırdaş Türküsü” isimli iki albüm çıkaran Demircioğlu, 1998’de “Gülün Kokusu Vardı” ve 2000’de “Anadolu Beşik” adlı albümlerde yakın dostu Erkan Oğur’a eşlik etti. “Anadolu Beşik” albümünde ağırlıklı olarak Doğu bölgesinin tınıları hâkim. Kul Hüseyin’in pek bilinmeyen nefes’i “Zamanede Bir Hal”, Pir Sultan Abdal’dan “Karşıda Görünen Ne Güzel Yayla” Erkan Oğur’un yanık sesine pek yaraşan Elazığ yöresi türküsü “Bir Şuh -i Sitemkâr”, “Kul Ahmet’ten “Seher Yeli” gibi örneklerle albüm, geçmişin mucizesinin bugüne taşındığı bir mücevhere dönüşüyor.

Kaynak:http://www.kimkimdir.gen.tr

Erdal Erzincan Biyografi

1971 yılında Erzurum, Aşkale’de doğmuştur. Küçük yaşlarda bağlama çalmayı öğrendi. Erdal Erzincan, 1981 yılında İstanbul’a yerleşti ve 1985 yılında Arif Sağ Müzik Kursu’nda dersler almaya başladı. 1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinde Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’ne girdi. Burada Tezenesiz Bağlama Çalma Tekniği (Şelpe) ile ilgili araştırmalar yaptı. Üniversitedeki tezini ise; Parmak Vurma Tekniğinin Bağlamadaki Uygulanışı ve Notasyonu konu başlığıyla sundu.

İlk solo Albümünü “Töre” adı ile 1994 yılında piyasaya çıkardı.

Kaynak:www.biyografi.net.tr

Tarih

Tem 12 2019
Expired!

Zaman

21:00 - 23:00