Söyleşi Ayvalık Tarihi Üzerine Notlar-2 - Ayvalık

Söyleşi-Ayvalık Tarihi Üzerine Notlar-2

Ayvalık Tarihi

Ayvalık’ın Kuruluşu Meselesi -H. Kaan Köksal

Hayri Kaan Köksal, beş yıldır Ayvalık’ta yaşayan bir mimar. Yerel şehir tarihi araştırmaları yapmakta ve Ayvalık araştırmalarını blogunda yayımlamakta. H. Kaan Köksal, Ayvalık Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği katkılarıyla Sabuncugil Eğitim Evi Salonunda yapılacak olan sunumunda, XVI. yy’dan başlayarak, şehrin XVIII. yy’a kadar geçen döneminin iktisadi ve siyasi coğrafyasını belgeler üzerinden ele alarak, kuruluş meselesindeki “ferman” efsanesini tartışmaya açacak. Ayvalık’ın kuruluşunu ve gelişimini merak edenleri, ilgi duyanları bu etkinliğimize bekliyoruz…

Ayvalık Tarihi

Ayvalık, Antik Çağ’da bir tür yabani ayva anlamına gelen Kidonia olarak anılıyordu. Bölgeye ilk yerleşenlerinin Midilli’nin Kydona köyünden ya da Girit’in Kydonies bölgesinden gelmiş olabilecekleri düşünülmektedir.  Bazı görüşler de Ayvalık’ın  (Eolya’nın) bozulmuş şekli olduğudur. Ayvalık anlamına gelen Kydonie ismi ise, MÖ 330’dan beri kullanılmaktadır.
Ayvalık, doğal güzellikleri, plajları, tarihi ve kültürel mekânları, iklimi ve adaları ile birlikte turizm potansiyeli yüksek yörelerden birisidir. İlçenin doğal güzelliklerinin yanı sıra Ayvalık merkez ve Alibey Adası’ndaki neo-klasik sivil mimari örneklerinin oluşturduğu kent dokusu da turizm arzını zenginleştirmektedir. Esas itibariyle ilçe açık bir müze görünümündedir. Ayrıca, çevre il ve ilçelerde bulunan antik kentler de turizm açısından büyük önem taşımaktadır.

Ayvalık özel bir coğrafyada, önemli bir kent olagelmiştir.  Zengin geçmişi, benzersiz doğası, kültürel potansiyeli, marka değerine sahip ürünleri, sıra dışı mutfağı ve uygar insanlarıyla kendine özgü bir ruhun oluşmasını sağlamıştır.  Bu nedenle, önemli turistik ve kültürel turizm destinasyonlarında hep başlarda yer almıştır. Bu üstünlüğünü halen sürdürmektedir.

Kaynak: Ayvalık Belediyesi

Tarih

Tem 19 2019
Expired!

Zaman

19:00 - 20:00
Kategori