10. Uluslararası Ayvalık Tiyatro Festivali Coşku İle Kutlandı

10.Uluslararası Ayvalık Tiyatro Festivali  25-28 Nisan 2019 tarihleri arasında “Tiyatro sınırları aşar!…Theater Beyond Borders!… sloganı ile başladı.

Festival, Ayvalık Belediyesi, Sanat Fabrikası Tiyatrosu, AYKÜSAD(Ayvalık Kültür Sanat Derneği), ASD(Ayvalık Sanat Derneği)’nin ev sahipliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla ,  yurt içinden ve yurt dışından konukların katılımıyla gerçekleşti.

Kurum tiyatroları, özel tiyatrolar, çocuk tiyatroları, drama atölyeleri, oyun yazarları ve yönetmenleri 10. kez bir araya geldi.Festivalde çeşitli atölye çalışmaları, söyleşiler, kitap imza etkinlikleri ve  tiyatro oyunları yer aldı.

Festivalde Bu yıl dördüncüsü verilen “Ömür Boyu Başarı Ödülü” usta sanatçılar  Ali POYRAZOĞLU ve Müjdat GEZEN ‘e verildi. Sanatçılar festivale katılamazken Ali Poyrazoğlu adına ödülü TV  yapımcısı Armağan Çağlayan aldı.

Festivalin ilk günü;

Balıkesir Sanat Merkezi’nin ‘Keloğlan mutluluk ormanında’ adlı oyunu, Kamil Masaracı’nın karikatür sergisi, Tuva Sanat’tan Meddah Cemal Ustaoğlu’nun gösterisi, Ömer Şahinbaş’ın ‘Tiyatronun gelişimi’ konulu söyleşisi ve Bursa Devlet Tiyatrosu’nun ‘Yalan Makinesi’ adlı oyunu ile başladı.

Bursa Devlet Tiyatrosu,  “Yalan Makinası”oyunuyla büyük ilgi ve beğeni topladı. Oyun, Sanat Fabrikası tiyatro salonunda sergilendi. İki perdeden oluşan oyun, konusu ve oyuncuların performansıyla izleyenleri büyüledi.

10.Uluslararası Ayvalık  Tiyatro Festivali açılış etkinliği, 26 Nisan Cuma günü gerçekleştirildi. Ayvalık At Arabacıları Meydanı’nda saat 17.30’da başlayan kortej yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’nda tamamlandı.

Cengiz Özek, Şaban Ol, Telat Yurtsever, Rasim Aşın, Erkal Umut, Serkan Fırtına, Cemal Ustaoğlu, Ömer Şahinbaş, Ahmet Önel, Kımız Bozkır, Onur Kaya ve Erdal Çoban atölye çalışmaları ve söyleşilerle yer aldı.

Sokak performansı kategorisinde  Erdal ÇOBAN  “Canlı Heykel” ve “Hayvan Hakları” performansı ile büyük ilgi topladı. Cengiz Özek Gölge Tiyatrosu “Büyülü Ağaç “Karagöz oyunları hakkında genel bir fikir vermesi açısından izlenmeye değerdi.

Festival Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi SuiGeneris Tiyatro’sun sergilediği 12 Öfkeli Adam oyunuyla sona erdi.

Kaynak:http://www.aksisanat.com