Atıklar derelere karışıyor, bakanlık ceza kesti ama değişen bir şey yok

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, demir madeninin Ayvalık’a zarar verdiğini belirterek “Ayvalık güzellikleriyle anılan bir yer. Çevre kirliliğiyle anılsın istemiyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Balıkesir’in Ayvalık ilçesi ve çevresinin su kaynağı olan Madra Barajı’na sadece 2,75 kilometre mesafedeki Karaayıt Köyü’nde faaliyet yürüten demir madeninin atık havuzu ve pasaların dereye akmasıyla ilgili 270 bin lira para cezası kesti. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin cezanın ardından kirliliğin hâlâ dereye akmaya devam ettiğine dikkat çekerek “Yaşam alanının, evlerin dibinde. İnsanlar o madenle birlikte yaşıyor. Biz buranın kapatılmasını istiyoruz” diye isyan etti.

Bölge sakinlerinin kapatılması için uzun zamandır mücadele ettiği Bilfer Madencilik’in atık havuzu ve pasaları geçen günlerde yoğun yağışla beraber dereye aktı. Kirliliğin Madra Barajı’na karıştığı belirtildi. Gerekli tedbirleri almadığı belirlenen işletmeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 270 bin lira idari para cezası uygulandığı ve firma hakkında çevreyi kirletmekten dolayı suç duyurusunda bulunulduğu duyuruldu.

Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr