Ayvalık Folklor Araştırma Derneği (AYFOLK) Mübadeleyi Anlattı…

BALIKESİR’in Ayvalık ilçesindeki Ayvalık Folklor Araştırma Derneği (Ayfolk) Kurtuluş’tan Mübadeleye adıyla tiyatral bir dans gösterisi düzenledi.

Ayvalık Belediyesi’nin katkılarıyla Açık Hava Tiyatrosu‘nda düzenlenen Kurtuluş’tan Mübadeleye adlı ücretsiz etkinliği binlerce sanatsever izledi. AYFOLK Başkanı Huriye Kara’nın yönetmenliğini üstlendiği gösteriye Zeynel Demir müzikleriyle katkı sağladı.

CHP’li Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in açılış konuşmasıyla başlayan gösterimde 110 çocuğun geleneksel kıyafetlerle barışı ve mübadelenin acılarını sergilemeleri izleyiciden tam not aldı.

Yetişkinlerin birbirinden ilginç kareografilerden oluşan halk danslarıyla Ege’nin iki yakasını buluşturmayı istediklerini anlatan Halk Dansları Öğretmeni Huriye Kara, Ayvalık’ın bir mübadil kenti olduğunu vurguladı.

“Hatta sadece Ayvalık değil, tüm Edremit Körfezi, İstanbul, İzmir gibi metropol kentler de öyle. Bu yüzden de gösterimizi hazırlarken sadece Ayvalık’ı baz almadık. Tüm Türkiye’deki mübadilleri göz önünde bulundurarak tiyatral bir dans gösterimi hazırladık. Mübadele konusu genelde birçok insanın bilmediği, anlatılmadığı, hatta Anadolu topraklarına mübadele ile gelen insanların bile suskun kaldığı bir konu. Bu konuda materyallerimiz çok az. Çoğu insan bu materyalleri ya Ege Adalarında bıraktı yada Anadolu’ya geldikten sonra yırttı, attı. Bir mübadil ailenin çocuğu olarak ben bu konuyu biraz canlandırmak istedim. Bana göre, halk oyunları mübadeleyi anlatmak için çok güzel bir dal” diye konuştu.

Kaynak:www.hurriyet.com.tr