Ayvalık Belediyesi Duba Plajı Temizlendi!

Duba Plajı

Ayvalık İlçesi’ndeki Duba Plajı ve deniz dibinde, ‘Deniz Varsa Hayat Var’ etkinliği kapsamında temizlik yapıldı.

Ayvalık Belediyesi, DenizTemiz Derneği/TURMEPA ve Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ortaklığıyla Duba Plajı ve deniz dibinde, ‘Deniz Varsa Hayat Var’ etkinliği düzenlendi.

Gelecek neslin çevreye duyarlı ve büyüklerine örnek olmasının hedeflendiği etkinliğe; Ayvalık Belediye Başkanı CHP’li Rahmi Gençer, TÜRÇEV Ege Koordinatörü Doğan Karataş, TURMEPA İzmir Proje Koordinatörü Saygın Yörük, Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, 30 yıldır çevre gönüllüsü projelerle bilinen Çetin İşten’in yanı sıra Zeytin Çekirdekleri, Engürü Sitesi, Pollyanna Çocuk Gündüz Bakım Evi’inden çocuklar katıldı.

Katılımcılara denizimi tanıyorum, denizimi koruyorum adlı eğitim verildi. Denizden ve karadan yapılan kıyı temizliğinde 200 kilo katı atık toplandı. Katılımcılara, kumanya ve denizcilik hakkında bilgiler içeren İMEAK Deniz Ticaret Odası ve TURMEPA yayınları dağıtıldı. Etkinliğin sonunda çocuklar, el baskısıyla kendi afişini oluşturdu.

Konuyla ilgili görüşlerini belirten TÜRÇEV Ege Koordinatörü Karataş ise “Çevreyi korumak istiyorsak gençlerimize çevreyi benimseterek onları öğretmen kılmalıyız ve yeni nesil en önde yer almasını sağlamayız. Bu organizasyonu yapan Ayvalık Belediyesi, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’ne ve TURMEPA Derneğine teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Günün etkinlik programını anlatan TURMEPA İzmir sorumlusu Saygın Yörük, “Deniz Varsa Hayat Var’ı anlatacağız sizlere, felaketin kıyısına gelmeden, kıyalara geldiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi. Yörük, daha sonra denizlerin bilinenden aksine oksijen oranın en yüksek yerlerden olduğunu vurguladı ve çevrenin önemini çocuklara oyunlarla anlattı.

Sözlerine çocukları denizde görmekten duyduğu mutluluğu ifade ederek başlayan Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Çevremizi temiz tutmanın bilincini biraz daha fazla kavrayabileceğimiz bir etkinlik olacak. Biz çevre temizliğini sizden öğreneceğiz. Bundan sonra sizden çöp atan herkesi uyarmanızı istiyorum. Size çevre komiserliği yetkisini veriyorum. Çevreye kötü davranan herkesi uyaracaksınız” dedi.

Rahmi Gençer, daha sonra çocuklardan çevre korunması konusundan büyüklere örnek olmalarını istedi. Daha sonra denize atılan çöplerin, deniz tarafından geri verildiğini sözlerine ekledi. Etkinlik sonunda Gençer tarafından organizasyonda emeği geçen herkese birer plaket sunuldu.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr