Ayvalık Film Festivali Başlıyor…

2013 yılından beri ulusal ve uluslararası bağımsız filmlere destek veren Başka Sinema, 5-10 Ekim tarihleri arasında Ayvalık Film Festivali düzenliyor.

Beş yıl önce ulusal ve uluslararası bağımsız filmlerin izleyiciyle buluşabilmesi için mekân ve imkân yaratma amacıyla yola çıkan Başka Sinema, Ayvalık’ta uluslararası bir film festivali düzenliyor.

5-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festival Türkiye ve dünya sinemasından 40’a yakın film gösterecek. Film gösterimleri dışında Ayvalık’ta dört farklı mekân festival boyunca yapılacak söyleşilere, panellere, atölyelere ve konserlere ev sahipliği yapacak.

Bu mekanlar; festival için sinema olarak düzenlenen, panel ve söyleşilerin de düzenleneceği Ma’adra Binası, Ayvalık’ın tek sinema salonu olan Vural Sineması, Ayvalıklı sanatseverlere pek çok etkinlikte ev sahipliği yapan Sanat Fabrikası ve Belediye Amfitiyatrosu. Festival süresince ayrıca her akşam Ayvalık ve Cunda’nın çeşitli mekânlarında açık hava film gösterimleri yapılacak.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Filmlerden Bazıları;

(Kaynak: https://www.facebook.com/baskasinema/)

BSAFF18 Türkiye Filmleri bölümünde; dünyanın önde gelen festivallerinde prömiyerini yapmış, yepyeni yapımlar yer alıyor. Bu yapımlardan ilki, dünya prömiyerini geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 71. Locarno Film Festivali’nde yapan ve Altın Leopar için yarışan, festivalden FIPRESCI Ödülü ve Ekümenik Ödül ile dönen Sibel. Yönetmenliğini Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti’nin yaptığı, başrollerinde Damla Sönmez, Erkan Kolçak Köstendil, Elit İşcan ve Emin Gürsoy’un yer aldığı Giresun’un bir dağ köyünde geçen film; insanlarla sadece ıslıklarla anlaşan, bu nedenle ötekileştirilen, asi ruhlu, dilsiz bir kadının hikâyesini anlatıyor.

 Cannes’ta Nadine Labaki’ye Jüri Özel Ödülü’nü kazandıran Capharnaum, Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde!

Capharnaum, anne-babasına dava açan bir çocuğu konu alan politik bir masal…

“İÇ / MAHKEME SALONU / GÜNDÜZ
ZAIN (12) HAKİM’in karşısında durmaktadır.
HAKİM
Anne babandan neden davacısın?
ZAIN
Beni dünyaya getirdikleri için.”