Ayvalık’ta Teferiç Şenliği’nin İkincisi Gerçekleştirildi…

Ayvalık’ta Teferiç Şenliği 2. kez Gerçekleştirildi…

Ayvalık ilçesinde, bu yıl ikincisi düzenlenen ve Balkan Türklerinin hıdırellezi olarak kabul edilen Teferiç Şenliği yoğun katılım ile gerçekleşti.

Ayvalık Belediyesince organize edilen şenlik, Cumhuriyet Kültür Merkezi‘nde düzenlenen panelle başladı. Panelin ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar, kültür merkezinden Küçükköy merkezine kadar Boşnak Tapana Orkestrası eşliğinde yürüdü.

Kurulan yöresel yemek stantları ilgi görürken şenliğe katılan Boşnak kökenli vatandaşlarla konuklar, Balkan müzikleri eşliğinde eğlendi. Şenlikte, halk oyunları ekipleri gösteri sunarken Balkan ülkelerinin geleneksel kıyafetlerinin sergilendiği defile vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Şenliklerde konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Küçükköy Mahallesi’nde bu yıl ikincisini düzenlendikleri Teferiç Şenlikleri ile Anadolu mozaiğinin tüm kültürel değerlerini kucaklamayı amaçladıklarını söyledi.

Gençer, Türkiye’de birçok kültürün bir arada bulunduğunu ve bunların hep beraber hoşgörü içinde yaşadığını belirterek, “Ayvalık’ta bu şenlikleri neden yapıyoruz? Çünkü hiçbir millet kendi kültürünü unutmamalı. Kendi kültürümüzü, bu zenginliklerimizi yaşadığımız takdirde bu cumhuriyete daha fazla sahip çıkarız. Çünkü bu cumhuriyet, Osmanlı topraklarından dağılmış Türkleri ve Müslümanları bu coğrafyada toplamıştır.” dedi.

Şenliklere, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Garnizon Komutanı Albay Aydın Nazlı, Gömeç Belediye Başkanı Kazım Arslan, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Başkanı Eşref Temiz ile belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr