Dünyaca Ünlü Piyanist Gülsin Onay, Ayvalık’ta Sahne Aldı.

Piyanist Gülsin Onay, Ayvalık’ta…

1998 yılından bu yana ünlü şair Sabahattin Ali’nin kızı Prof. Dr. Filiz Ali yönetiminde kurulan AİMA klasik müzik alanında dünya genelinde yankılanacak organizasyonlarını sürdürüyor.

Bu kapsamda, 5 Temmuz’da Bodrum Dibekhan Kültür Sanat Köyü’nde Köy Enstitüleri Marşı Bestecisi Ahmet Adnan Saygın anısına düzenlenen organizasyona katılan dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay, AİMA’nın talebi üzerine 8 Temmuzda bir  konserde Ayvalık’ta verdi.

İlk kez Ayvalık’a gelen Onay’ın Tınçay Barutçu Evi’ndeki resitalini ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, TBMM Eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un yanı sıra seçkin davetliler izledi.

Onay verdiği resitalin ilk bölümünde; Ludwing van Beethoven ve Robert Schumann’ın eserlerini sihirli parmaklarıyla seslendirdi. Verilen 15 dakikalık aradan sonra Onay, Frederic  Chopin ve Ahmet Adnan Saygun’a ait eserleri dinleyicilerle paylaştı.

‘ÇOK MUTLUYUZ’

Gülsin Onay resitalinin AİMA’nın 2017 Yaz Programı’nın ikinci etabını teşkil ettiğini belirten Ayvalık Uluslar arası Müzik Akademisi Başkanı Prof. Dr. Filiz Ali ise “Bu yılın ilk çalışmasını kontrbas masterclass çalışmamızın ardından akademik eğitim gören öğrencilerimi tarafından verilen masterclass konseriydi. Bugün ise ilk kez Ayvalık’a gelen dünyaca tanınan piyano virtüözümüz Gülsin Onay’ın verdiği bir ev konseriyle sanatseverlerimizi buluşturduk. Çok mutluyuz” diye konuştu.

Kaynak: www.sozcu.com.tr