Kıbrıs Barış Harekatı 45. Yıl Töreni

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, 20 Temmuz 1974 yılında başlayan Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. yıldönümünde Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan gaziler anma programında bir araya geldi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, 20 Temmuz 1974 yılında başlayan Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. yıldönümünde Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan gaziler anma programında bir araya geldi.

Türkiye Gazi ve Şehit Aileleri Vakfı Ayvalık Temsilciliği ve Türkiye Muharip Gaziler Vakfı tarafından organize edilen anma etkinliğinde; Cumhuriyet Başsavcısı Kürşat Albayrak, Belediye Başkan Vekili Merih Arslan, İlçe Emniyet Müdürü Turgut Coşkun, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Elif Kıvanç, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, MHP İlçe Başkanı Ali Atalay, sivil toplum kuruluşlarının temsilciler, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar hazır bulundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Türkiye Gazi ve Şehit Aileleri Vakfı Ayvalık Temsilciliği ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği temsilciliğinin Atatürk anıtına çelenklerinin sunulduğu anma etkinliği; gaziler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların anıtı çiçek yağmuruna tutmasıyla devam etti.

Törende konuşan Muharip Gaziler Derneği Ayvalık Temsilcisi Mehmet Onuk ile Türkiye Gazi ve Şehit Aileleri Vakfı Ayvalık Temsilcisi Mehmet Kıranoğlu yaptıkları konuşmalarda Kıbrıs sorununun geçmişten günümüze gelişini ve 1974 yılında da yapılan Kıbrıs Barış Harekatı’nın zorunluluğu konusunda törene katılanlara bilgiler verdiler.

Dağıstan Çelik ve Mehmet Evren isimli gazilerin günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerini seslendirmelerinin ardından Ayvalık’taki tören sona erdi.

Kaynak:www.sondakika.com

Türkiye Gazi ve Şehit Aileleri Vakfı Hakkında

Bakanlar Kurulu’nun 17.11.1999 tarih ve 99/13698 sayılı kararı ile Kamu Yararına Faaliyet Gösteren Vakıf statüsü kazanmıştır.

Genel Bilgiler
Vakfımız 1994 yılında İstiklâl, Kore, Kıbrıs ve Güneydoğu Gazilerimize, Gazi eşlerimize, dul ve yetimlerine hizmet vermek amacıyla kurulmuş, 17.11.1999 tarih ve 99/13698 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla KAMU YARARINA ÇALIŞAN VAKIF STATÜSÜNE alınmıştır. Vakfımıza yapılan bağışlar vergi muafiyetine tâbidir. Vakfımız Türk Vatanı ve Milletinin ebedi varlığını ve Yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek amacıyla, ülkemizin her karış toprağına kanlarını akıtarak tarihimize altın sayfalar yazdıran Gazilerimizin, hatıralarını yüceltmeyi, sorunlarını hafifletmeyi, GAZİLİK kavramlarının saygınlığını ve kutsallığını canlı tutmayı ve bu kavramları yeni nesillere aşılamayı hedeflemektedir. Gazilerimizin vatan görevlerini yerine getirirken hiçbir maddi karşılık beklemeksizin canlarını ortaya koyduklarını biliyoruz. Bu ülkenin var olabilmesi için canlarını ortaya koyan Gazilerimize hepimizin vefa borcu vardır. Devletin yasal düzenlemelerle getirdiği veya diğer kamu kurumlarınca sağlanan olanakların ötesinde, her Türk Vatandaşının bu vefa borcunun yerine getirilmesinde elinden geldiğince katkıda bulunması gerekmektedir. Vakfımız Türkiye de GAZİLERE hizmet eden ilk ve Tek Vakıftır.
 
Kuruluş Tarihi
9.10.1994