Ayvalık Halkı Çevre Gününde İnsan Zinciri Oluşturdu!

Ayvalık Halkı Çevre Gününde İnsan Zinciri Oluşturdu!

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Tabiat Platformu 5 Haziran Çevre Günü nedeniyle ilginç bir eyleme imza attı. Vatandaşlar insan zinciri oluşturarak BBB’den temennimiz arıtma tesisinin yerleşim merkezinden en az 500 metre uzağında olması yazan pankartlar açtı.

Ayvalık Adaları Parkı’nın korunmasının yanı sıra Ayvalık’ta çevreyi kirleten olumsuzluklara karşı ortak ve etkin çalışmalar yapmasıyla tanınan platform üyeleri saat 18.00’de Ayvalık Öğretmenevi önünde buluştu. Önce Cumhuriyet Meydanı’na daha sonra da tek sıra yürüyerek Armutçuk sahili Yunus Emre Parkında elele tutuşup insan zinciri oluşturdu. İlçe başta olmak üzere Edremit Körfezi’ndeki çevresel sorunlara dikkat çekmeye çalıştılar.

Ayvalıklı çevrecilerin; Temiz Körfez, Temiz Deniz için Burhaniye, Akçay, Altınoluk ve Küçükkuyu’daki, çevrecilerle bu eylem eş zamanlı yapıldı. Eylemde ilçedeki var olan ancak çalıştırılmayan arıtma tesislerinin çalıştırılması, ilçedeki arıtma sisteminin yenilenmesi istendi. Ayvalık’taki sahillerin pis kokmaması için yetkililerin uyarılması, denizin temiz kalması, doğal sit alanlarına dokunulmaması ve bölgedeki zeytin ağaçlarının korunması istenildi.Meydana ulaşan grup Atatürk anıtı önünde bir basın açıklaması yaptı.

Ayvalık Tabiat Platformu adına Piraye Bayman tarafından yapılan açıklamada, 5 Haziran Çevre Günü’nde Ayvalık ve Edremit Körfezi’nde yaşanılan çevresel sorunlara dikkat çekilmek için söz konusu eylemin eşzamanlı olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Basın açıklamasının ardından kalabalık çevreci grup, yine sessizce 3 kilometrelik yolu yürüyerek ilçenin en büyük mahallesi olan Aliçetinkaya’ daki Yunus Emre Parkı sahiline ulaştı.Sahilde denize kanalizasyon dökülen noktada el ele tutuştular. Grup, gelecekte çevresel faciaların yaşanabileceği denize kanalizasyon dökülmesinin önüne geçilmesi ve ilçedeki çevresel sorunların çözümlenmesi için yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı. Eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

Kaynak:www.sozcu.com.tr