Ayvalık’ta Dünya Çevre Günü etkinliği yapıldı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle eylemler denizde başladı. Kıyıda devam eden eylemde Çevre Koruma ve Ayvalık’ı Güzelleştirme Derneği üyeleri mesaj vererek doğaya ve denize sahip çıktı.

Çevre Koruma ve Ayvalık’ı Güzelleştirme Derneği üyeleri rengarenk balonlar ve çeşitli boylardaki pankartlar ile mesaj vererek doğaya ve denize sahip çıktı.

Bu etkinliğe Başkan Havva Taylan ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra esnafından balıkçısına, öğretmeninden yelkencisine çok sayıda vatandaş katıldı.

Ayvalık Yelken Kulübü önünde bugün (pazartesi) saat 12.00’de buluşup teknelerle Ayvalık Limanı’na hareket eden tekneler daha sonra Ali Bey Adası’na (Cunda) hareket etti. Aralarında özel, gezi ve balıkçı tekneleri ile sandalların da bulunduğu 26 tekne, rengarenk balonlarla süslendi.

Teknelere binen eylemciler ‘Temiz deniz istiyoruz’, ‘Ayvalık denizine sahip çık’ ‘Adalar bizim’.  ‘Balıkçılara barınak’, ‘Arıtmayı çalıştırın’ ‘Kutsal ağaca dokunma’.  ‘Zeytinler aşkına’, ‘Kuşlar aşkına’, ‘Arılar aşkına’, ‘Tabiat Parkını vermeyeceğiz’.  ‘Derin deşarj değil arıtma’ yazılı pankartlar açtı, “Ayvalık denizine sahip çık, balıkçına sahip çık”.  “Tabiat parkını vermeyeceğiz”, “Derin deşarj değil arıtma” sloganları attı.

“SERMAYEYE İNAT, YAŞASIN HAYAT”

Başkan Taylan, zeytinlik alanların ranta açılmak istenmesine de tepki gösterdiklerini söyleyerek zeytinin düğün hediyesi, ataların beşiği ve doğan kız çocuklarının güvencesi olduğunu ileri sürdü. Taylan, “Bu yasa meclisten geçerse 117 milyon zeytin ağacı yok olacak, en az 10 milyon insan ekonomik olarak etkilenecek ve bütün halkın sağlığı tehlikeye girecek. Denizler aşkına, zeytinler aşkına, kuşlar aşkına, balıklar, arılar aşkına sermayeye inat yaşasın hayat” dedi.

Kaynak:www.denizhaber.net

Leave a Comment