Ayvalık’ta Doğa için Pedal Çevrildi!

Ayvalık’ta Doğa için Pedal Çevrildi!

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Belediyesi‘nin katkılarıyla Tabiat Platformu tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Bisiklet Şenliği oldukça kalabalık bir bisikletli ile 11 haziran pazar günü gerçekleşti.

Ayvalık Öğretmenevi’nden başlayan, Çamlık, Murat Reis, Badavut ve Sarımsaklı güzergahından tekrar Çamlık ve Öğretmenevi’ne dönülen yaklaşık 50 kilometrelik zorlu parkura katılan bisikletliler doğa için pedal çevirdi.

Etkinlik öncesinde muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık Tabiat Platformu Yürütme Kurulu Üyesi ve Ayvalıklı Bisikletlilerin Koordinatörü Piraye Bayman, “Bugün Ayvalık’ta 5. kez Bisiklet Şenliği düzenliyoruz. 2013 yılından bu yana her yıl senede iki kez bisiklet şenliği yapıyoruz. Ayvalık Tabiat Platformu, Ayvalık Bisikletlileri ve Ayvalık Belediyesi’nin destekleriyle bu organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Çok sayıda Edremit Körfezi’nden bisikletçi, doğasever arkadaşımız bize katılıyorlar. İzmir’den-Akçay’a kadar bisikletliler uzun mesafeler kat ederek Ayvalık’a geldiler” dedi.

    

Düzenledikleri bisiklet şenliklerinin amacının Ayvalık ve Edremit Körfezi ilçelerinde bisikletli ulaşımı sağlamak ve bisiklet kullanımını yerleştirmek olduğunu burgulayan Piraye Bayman, “Bu yöre, bisiklet kullanımı açısından çok uygun bir yöre. Ayrıca bu bisiklet severler; doğaseverlerdir. Bisiklet, özgürlüktür. Bisiklet doğaya sevgi, doğaya destek, bisiklet sağlık, bisiklet terapi, bisiklet temizlik demektir. Bisikletli olmak her açıdan çok çok önemli. Bu yüzden de biz diyoruz ki; farklı bir duruş yapalım. Bisikletli olalım. Sokaklarımızı, doğamızı temiz tutalım” ifadelerini kullandı.

Bu yılki bisiklet şenliğinin en önemli amaçlarından birinin de, doğa olduğunu vurgulayan Bayman, “Bu sene doğa için pedal çeviriyoruz. Geçtiğimiz senelerde barış için pedal çevirmiştik. Doğa sevgisi olanlar, barışa inananlar bugün buradalar. “Zeytinimize Dokunma” diyoruz. “Çamımıza, ormanımıza, meramıza dokunma” diyoruz” diye konuştu.

Doğa için Pedal - Ayvalık

Doğa için Pedal – Ayvalık

  

Yapılan bisiklet turunda bir köpek de sahibinin pedal attığı parkurda yaklaşık 50 kilometreyi koşarak aşmayı başardı.

Kaynak: http://www.bolgegundem.com