Ayvalık’ta Hava Kirliliğini Çevreciler Belgeleyecek!

Ayvalık’ta son yıllarda artan hava kirliliği çevrecileri harekete geçirdi.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Başkanı Bülent Özgen,Bakanlığın gecikmeli olarak yaptığı ölçümlerin gerçek değerleri yansıtmadığını ifade etti. Avrupa Sağlık ve Çevre Birliği ile ortaklaşa Ayvalık’ın hava kalitesini belirleme çalışması yürüteceklerini söyledi.

Bülent Özgen, ilçede 9 yıldır ölçülmeyen hava kirliliği oranının ölçtürebilmek için Balıkesir İl Çevre Müdürlüğü’ne talepte bulunduklarını belirtti. Ancak müdürlük,  Seyyar  Hava Kalitesi Ölçüm aracının program yoğunluğu nedeniyle gönderilmeyeceğini belirtti.Bu durum yerel bir gazetede haber olarak yayınlandı.Bunun üzerine Ayvalık Kaymakamı’nın girişimiyle  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu talebi uygun görerek bu ölçümü yaptırdı.

Hava  kirliliği oranının , seyyar  hava kalitesi ölçüm cihazın ilçeye gecikmeli konuşlanması nedeniyle gerçek  değerlerin elde edilemediği kaydedildi.

Bülent Özgen, “Bunun üzerine bizde, HEAL  Türkiye Direktörü  ve Temiz Hava Platformu üyesi Funda Gacal‘dan temin ettiğimiz  ‘Air Beam Cihazı’ ile  Ayvalık’ın  1 buçuk ay süre ile hava kirliliğini ölçeceğiz.”dedi.

Kaynak: http://www.ayvalikhurses.com