Ayvalık’ta 19 Mayıs, çoşkuyla kutlandı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

Ayvalık’taki kutlamalara ait ilk tören; ilçe protokolü, daire amirleri, ilçede faaliyet gösteren siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk anıtına çelenkler sunmasıyla başladı.

Buradaki törene; Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Belediye Başkanı Mesut Ergin’in yanı sıra yanı sıra kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Milli Mücadelenin 100. Yıl dönümü nedeniyle coşkunun geçtiğimiz yıllara nazaran daha da fazla artması beklenilen törende Ayvalık Belediyesi’nin efsanevi olarak nitelendirilen bando takımının yer almaması ise büyük bir eksiklik olarak yorumlandı.

Onlarca vatandaşın Atatürk anıtını çiçek yağmuruna tuttuğu tören; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın meydanda bulunan yüzlerce kişi tarafından okunmasıyla sona erdi.

Ayvalık’taki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin ikinci etabı ise Hüsnü Uğral Stadyumu’nda gerçekleşti.

Kaymakam Görgülüarslan’ın öncülüğündeki protokol üyelerinin şeref tribünündeki yerlerini almasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın bir ağızdan seslendirilmesiyle başlayan tören; Ayvalık Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından düzenlenen adeta görsel bir şölen haline dönüşen etkinliklerle sürdü.

Törene renkli gösterimler damgasını vurdu
Ayvalık Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Vekili Emre Baydoğan’ın konuşmasının ardından; Atatürk Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmen Ceyda Teksin tarafından hazırlanan programda; Mina Nur Demirkol, Dilan Kaplan, Erdinç Mert Teksin ve Onur Koç isimli öğrenciler sunumlarını tribünleri dolduran Ayvalık halkına yönelik gerçekleştirdiler.
Okulun Beden Eğitimi Öğretmeni Bilal Dülgeroğlu’nun komutasında gerçekleşen gösterimde; Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı; müthiş figürlerle vatandaşların beğenisine sunuldu.
Öğrencilerin; ‘ 1919’ Ruhu’, Erzurum ve Sivas Kongrelerinden çıkan sonuca atıfta bulunarak sahaya bedenleriyle ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ şeklini alarak ortaya çıkardıkları figürlerin, tribünlerin coşkusuna adeta coşku katması ise dikkatlerden kaçmadı.

Kaynak:www.haberturk.com