İklim İçin Okul Grevi’ne Ayvalık’ta toplu katılım: Gelecek, şu an ne yaptığımıza bağlı

İsveçli aktivist Greta Thunberg’in başlattığı “iklim için okul grevi” hareketine Türkiye’den katılan öğrenciler bu hafta Ayvalık’ta toplandı. Ayvalık Belediyesi, çocuklara iklim değişikliğiyle mücadele için harekete geçme sözü verdi.

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in (16) Ağustos 2018’de başlattığı “iklim için okul grevleri” dünya çapında katlanarak devam ediyor.

Türkiye’de 11 yaşındaki iklim aktivisti Ege Edman ve arkadaşları 15 Mart 2019 tarihinden itibaren Ayvalık’ta her hafta cuma günleri iklim için okul grevine çıkıyor.

Bu hafta gerçekleşen grevde onlara destek için İstanbul’dan gelen Atlas Sarrafoğlu, Deniz Çevikus ve Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Engin de bulunuyordu.

Ayvalık’ta her cuma günü iklim için okul grevine çıkan 13 yaşındaki Ege Edman konuşmasında herkesi iklim için harekete geçmeye çağırdı:

“Fosil yakıt kullanımı ile artan karbon emisyonları, biz insanlığın bugüne dek başına gelen en zorlu süreçle karşı karşıya bırakacak. Ve eğer önümüzdeki 12 yıl içerisinde dünyanın hızla ısınmasını durdurmak için harekete geçmezsek ileride biz çocukların içinde yaşayabileceği bir dünya kalmayacak.

Bilim insanları rapor üzerine rapor yayınlayarak içinde bulunduğumuz sistemi acilen değiştirmemiz gerektiğini söylüyor. Peki hükümetler bu çöküşe engel olacak önlemler almak için ne bekliyorlar?

İklim krizi bir gerçek. Ve ‘Ben geliyorum’ diye diye geliyor. Yakın gelecekte yaşayacaklarımız şimdi ne yaptığımıza bağlı. Hepimiz değişmeliyiz! Hepimiz harekete geçmeliyiz! Şimdi yöneticiler için bu değişime öncü olma zamanı.

Deniz Çevikus: Yokoluş sırası insanlara da gelecek

11 yaşındaki iklim grevcisi Deniz Çevikus ise durumun ciddiyetin bir örnekle anlatmak istediğini söyledi:

“Birleşmiş Milletlerin Hükümetlerarası Bilim-Politika Platformu’nun raporuna göre şu anda dünya üzerindeki 8 milyon 700 bin canlı türünden bir milyona yakını iklim değişikliği sebebiyle yok olma tehlikesi altında.

Bu tüm canlı türlerinin sekizde birinin, bizim yarattığımız ve durdurmak için hiçbir şey yapmadığımız iklim değişikliği nedeniyle yeryüzünden silinme tehlikesiyle karşı karşıya olması demek. Bu yokoluş sırası bize, insanlara da gelecek. Tabii eğer bunu durdurmak için hiçbir şey yapmamaya, aksini desteklemeye devam edersek.

İşte biz çocuklar olarak bunun yaşanmasını engellemeye çalışıyoruz. Siz büyüklere ise bize kulak verip gerekli önlemleri almak düşüyor.”

Kaynak:http://acikradyo.com.tr