Ayvalık’ta Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’da düzenli bir ordu tarafından atılan ilk kurşunun 98. yılı törenle kutlandı.

29 Mayıs 1919 tarihinde, Yarbay Ali Çetinkaya komutasındaki 172. Alay tarafından atılan ilk kurşunun 98. yıl dönümü nedeniyle ilçe merkezinde düzenlenen tören yoğun ilgi gördü.

Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’nın yanı sıra Garnizon Komutanı Albay Aydın Nazlı, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Tokel, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, daire amirler, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, şehit aileleri ve vatandaşlar hazır bulundu. Törende  Ayvalık Kaymakamlığı, Garnizon Komutalığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri Atatürk anıtına sunuldu.

ilk kurşunun 98. yıl dönümü töreninde Ayvalık İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Özay Dörttepe günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, 98. yıl önce Ayvalık’ta atılan ilk askeri kurşunun, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilk adımlardan biri olduğunu söyledi.

29 Mayıs’ta 1919’da Yunan Ordusu’nun Ayvalık’ı işgal etmek istediğini hatırlatan Başkan Gençer, “Ama o sırada Ayvalık’ta 172. Alayın komutanı Yiğit Yarbay Ali Çetinkaya ve yiğit insanlardan oluşan askerleri vardı. Ayvalık çevresinden topladığı milis kuvvetlerle beraber cephe oluşturdular ve ilk askeri kurşun Ali Çetinkaya ve arkadaşlarına nasip oldu. Bu gücü yaratan felsefe Ayvalık’tan başladığı için bu gururu Ayvalık ve çevresi, 98 yıldır yaşıyor” dedi.

“Bu gün aynı zamanda İstanbul Fethi’nin yıl dönümüdür. Atatürk’ün tüm ülkeye ilham veren ‘Geldikleri gibi giderler’ sözünü unutmamak gerekir. Biz bu inanç ve azmi unutmadık. Unutmayacağız da. Ne Mutlu Türk’üm Diyene” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Abdulvahit Sağlam İlkokulu Halk Oyunları tarafından sergilenen gösterimlerin ardından tören sona erdi.

Kaynak:www.haberler.com